Makine Üretimi

Makina Üretimi konusunda; Kontrol ekipmanları, seri üretim montaj hatları ya da özel ekipmanlar için makine üretimi hizmetleri sunulmaktadır. Genel olarak bakıldığında elektronik ve akışkanların birleşmesi ile meydana gelen bu makinalar, pinomatik, hidrolik, elektronik sistemlerden oluşmaktadır. Özel makine ihtiyaçları için özel tasarımlar hazırlanabilir. Fabrika otomasyonları içerisinde robot sistemler tercih edilebiliyor. Gelişmiş teknolojik imkânlar sayesinde modern ölçüm ekipmanları yardımı ile fonksiyonel özelliklerde makinalar üretiliyor. Özel tasarımların yanında farklı endüstriyel alanlarda kullanabilmek üzere ihtiyaca uygun makine üretimleri de yapılabiliyor. Dövme, alüminyum, döküm, çelik çubuk gibi pek çok hammadde kullanılan makine üretim sektörü içerisinde üretim boyutları 15 kg olabiliyor.

Makine Üretimi

Bu alanda makine üretimi teknolojileri arasında CNC tornalar, CNC puntalı taşmala, CNC işleme merkezleri, puntasız taşlama, ovalama, broş çekme, kaynak, konik düz dişli açma gibi başlıklar sayılabilir. Bunlardan CNC tornalar bilgisayar destekli olarak çalışmaktadır. Bu tezgâhlarda temel olarak iki adet ekse bulunur. Kesici iş parçası boyuna ilerliyorsa Z eksinidir. Çapta ilerliyorsa X eksenidir. Firezleme işlemleri bu tezgâhlarda yapılabiliyor. CNC taşlama metodu ile de iş parçaları üzerinde kalite ve kusursuz özelliklerde taşlamalar yapılabiliyor. CNC işleme merkezi metodu ise prizmatik iş parçalarında kullanılır. Takım içerisinde dil, yatay ve köprü tipi işleme görevleri bulunur. Puntasız taşlama işlemi de silindirik taşlama metodu ile hemen hemen aynı özelliklerde olmaktadır. Farklı olarak iş parçası iki punto arasında bağlı değildir. İnce ve uzun olan silindirik iş parçaları bu metot sayesinde taşlanabilir. Boyuna, işin ilerleme hareketine, dalma taşlama olmak üzere farklı metotları da bulunur.

Tarım, endüstri, otomobil, yedek parça alanları içinde farklı makine üretimi yapılabiliyor. Üretim alanında kullanılan modern ölçüm ekipmanları arasında üç boyutlu koordinat ölçümler cihazı, kontroskop, dairesellik ölçüm cihazı, pertometre, profil projeksiyon, yüzey pürüzlülüğü ölçüm cihazı gibi pek çok başlık bulunuyor. Ayrıca çatlak kontrol cihazı, malzeme setlik ölçümü, mikro yapı kontrolü, kirlilik ölçümü gibi işlemler içinde fonksiyonel malzemeler kullanılabiliyor. Bu şekilde üretilen makineler sorunsuz özellikler taşımaktadır. Tüm iş süreci içerisinde hatasızlık hedeflenir. Çünkü üretilen makinelerin kullanım alanlarda maksimum performans sunması amacı ile çalışmalar yürütülmektedir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir